*****AGROforum*****
Poštovanje!

Drago nam je što ste odlučili postati član našeg foruma i želimo Vam ugodno druženje!

Pozzz!

''Vaš *****AGROforum*****''

Udruživanje poljoprivrednika

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Dali bi se učlanili u Poljoprivrednu Zadrugu ili Klaster?

50% 50% 
[ 2 ]
25% 25% 
[ 1 ]
25% 25% 
[ 1 ]
0% 0% 
[ 0 ]

Ukupno glasova : 4

Udruživanje poljoprivrednika

Postaj by pege25 on sub 01 lip 2013, 06:02

Što vi mislite o tom udruživanju naših poljoprivrednika?

Evo često nas "uče" i plaše da kad uđemo u EU da nećemo moći kao pojedinci i samostalni OPG preživjeti na surovom i jeftinom tržištu iste.Stalno vele da su naši proizvodi skupi i ne konkurentni , a koliko ja pratim burze roba posebice unazad par godina i ove u mađarskoj nismo mi nikad bili skuplji s pšenicom od njih niti od regija koje nas okružuju posebice mislim na srbiju jer je ona jedna od većih žitnica bivše nam juge uvijek smo imali ne čak iste nego većinom i manje cijene od njih ili?

Smatram da najveći problem naše ne konkurentnosti je baš obrnuto ne visoka cijena naših roba negoli visoke cijene ulaznih inputa ..tipa npr gnojiva kao najveći i najskuplji repromaterijal ,pa zatim goriva ,pa zaštitnih sredstava itd. Kada bi tu smanjili tj kad bi se tu neko odrekao velikih marži kao npr petrokemija za gnojivo i država za gorivo evo nama prilike da proizvedemo jeftinije..što bi iskreno i mene veselilo ..ja ču opet isto zaraditi a narod tj svi skupa ćemo jesti jeftiniju hranu..ovako ja da se postavim na trepavice nemogu prodati svoj proizvod jeftinije jer i ovako več radim za badava.
Velika većina ljudi ne shvaća da se u poljoprivredi mora jako puno uložiti ,jako puno riskirati ,jako puno raditi da bi se malo zaradilo ili bolje reći nimalo..dobro budimo realni i pošteni unazad par godina cijene su malo porasle tako da se nađe koja mrvica i za nas ..ali valjda to smijemo reći ..pa i mi seljaci smo ljudi i valjda i mi moramo nešta zaraditi ili?

Velim to su krvavi novci pogotovo kod stočara a i kod ratara koji rade veće površine..ima tu rada i znoja preko glave a da ne pričam o neprospavanim noćima kad sve uložiš i kad se naradiš pa onda gledaš u nebo i moliš boga da ti nešta ne uništi usjeve (led,poplava,suša ili jednostavno cijena proizvoda) sve u svemu mišljenja sam da nama i neće biti tako loše kad uđemo u EU ,a nažalost isto tako niti će nam biti bolje ili?

A što se tiče udruživanja mišljenja sam da kod nas balkanaca to ne pali ...mi smo jednostavno sirovina od ljudi koja ne vjerujemo ni sami sebi i ne možemo ni sami sa sobom na kraj a kamoli da se udružujemo ili pak možemo?

Mada iskreno ja niti ne znam na koji princip radi ta zadruga Embarassed

Ali opet mi se ne sviđa samo pomisao da ja sad tu iz mog kraj se udružim s nekim uVjek bi se bojao da me nepokradu Smile ..kad su kod mene sve HDZ-ovci lol!

Eto još jednom što vi mislite o tom udruživanju u klastere i zadruge i dali bi se vi učlanili u tako nešto?

UDRUŽIVANJE DO USPJEHA

[You must be registered and logged in to see this image.]

Uspješan muškarac je onaj koji zaradi više nego što žena može potrošiti
Uspješna žena je ona koja nađe takvog muškarca

......Hvala vam što ste član AGROforuma.....

_____________________________________________________________________________________________

pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011

http://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Re: Udruživanje poljoprivrednika

Postaj by falky on sub 01 lip 2013, 06:08

Udruživanje je dobar način za opstajanje, ALI je kod nas najveći problem mentalitet građana, i samim tim udruživanjem se ne postiže ništa zbog ljubomore i zavisti jer netko više posluje preko tih zadruga a netko manje, i najčešće ovi sa manjim poslovanjem stvaraju probleme zbog ljubomore jer netko ima više koristi od njih samih a ustvari oni sami sebi budu krivi jer ne želu poslovati sa zadrugom koju su osnovali.

Ovo je napisano iz vlastitog iskustva jer smo prije više od 10 godina imali osnovanu zadrugu od 27 članova koji su onda dali udjel svaki po 1000 njemačkih maraka početnog kapitala, zadruga je poslovala odlično i bila 3 u RH po poslovanju i uspješnosti i onda je nastao problem nekolicine članova koji su bili jedni od osnivača i dolazili na skupštine i sjednice ali nisu htjeli poslovati sa istom ...

falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Postaj by pege25 on sub 01 lip 2013, 06:21

Pazi u pravu si u velikoj večini što si napisao ali kad kažeš ovo ljubomorni su ljudi ne bih se složio da su ljubomorni prije bi rekao da su sumljičavi i u pravu su jer uvijek ima onih kojima to više paše i bolje iskorištavaju tu zadrugu od drugih ne svojom sposobnošću nego bezobrazlukom i nepoštenjem i prljavim igricama a moraš priznati da kod nas takvih ne manjka niti najmanje ..tako da dosta je jedan takav da usere sve ono dobro što donosi ista zadruga.

Tako da sam i dalje vrlo skeptičan prema tom udruživanju..mada nebi bilo loše samo da su ljudi svi fer i pošteni ali to je kod nas i dalje čista utopija ili?

_____________________________________________________________________________________________

pege25
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by falky on sub 01 lip 2013, 06:53

Pa vidiš u statutu zadruge je bilo da članovi zadruge plaćaju troškove prevoza (za gnojivo) te razliku za troškove papirologije zadruge za odrađeni posao, znači da smo imali jeftinije gnojivo, skuplju junad i svinje kada smo prodavali preko zadruge, pojedinci nisu niti otvarali vrata jer "će netko imati korist od njih" pa su išli kupovati di je skuplji repromaterijal ali iz principa nisu htjeli ići preko one zadruge koju su i sami osnovali ...

falky
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by pege25 on sub 01 lip 2013, 07:00

A onda jednom riječju to su debili Very Happy
..znači falky za tebe osobno zadruga je dobra samo što je neprovediva kod naših ljudi ili?

pege25
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by falky on sub 01 lip 2013, 07:13

Upravo tako, da bi zadruga kako treba funkcionirala potreban je određen kapital u novcu, da se može ići na "pogodbe" u kupnji na temelju količine, dvojica ili trojica nemaju dovoljno financijskih sredstava da bi to ostvarili, svaki dodatni čovjek postaje kamen spoticanja za tu istu zadrugu ....

falky
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by zelenko on sub 01 lip 2013, 09:04

Slažem se falky sa tobom da to kod nas baš i nebi funkcioniralo, jer uvijek neko oče bit glavni i imat malo više, a ostalima se to odmah ne sviđa i sve je to onda sranje.
Bio sam prošle godine u sloveniji na sipovoj prezentaciji zelene linije i bilo je kod čovjeka koji ima cca 20 krava + podmladak i on nama priča da imaju svoj prsten strojni i kako to sve funkcionira, veli nam ja ni ne znam kad ko meni moje pokosi samo mi dovezu bale doma , znači nije samo da si posuđuju strojeve već i jedni drugima naprave posao, a sve sami pravi strojevi.
Kod nas nemoš sa nikim ništa kupit neki stroj odma problemi.

zelenko
Administrator
Administrator

Član od : 12.05.2013

[Vrh] Go down

Postaj by falky on sub 01 lip 2013, 09:09

Upravo tako ...

Iako smo mi u toj zadruge imali zaposlenog profesionalca, znači čovjeka koji je radio za zadrugu kao upravitelj i menadžer i bio plaćen za isto a sam nije imao nikakvu korist jer se osobno nije bavio poljoprivedom, jer zadrugu nemože voditi i dogovarati poslove nitko od "zadrugara" jer odmah dolazi do problema i sukoba interesa ...

falky
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by pege25 on čet 01 kol 2013, 06:10

Sve polako mislim da će nam jedino udruživanje pomoći da budemo konkurentni i preživimo ovo veliko tržište EU  ..gledam sve ove prijetnje s sijenamo prvo s pšenicom a eto sad se prete već i s viškovima soje i malim cijena iste.A moglo bi se isto desiti i s kukuruzom i suncokretom.

Ako se to obestini mi smo jednom riječju najebali kao žuti jer uz ove ulazne troškove i ova smanjivanja poticaja pa sve plus ove male cijene nas nema nigdje..stog jedini izlaz vidim u udruživanju u zadruge i s time doći do jeftinijeg repromaterijala ,do smanjivanja troškova mehanizacije ...pritom mislim u smanjivanju recimo kombajna ...što će nama vamo petorici 5 kombajna kad te povšine što imamo nas pet pokose dva kombajna...bolje da te novce uložimo u silose ,podna skladišta i sl.

Nisam iskreno očekivao baš ovoliki pad cijena ulaskom u EU i da će nas ista baš toliko koštati..pritom mislim na uništavanje ...jer ako ubrzo nešto ne poduzmemo odošmo svi redom mi u 3 PM krasne..neko prije neko kasnije.

Što vi mislite dali je to jedini spas ili ima šanse da preživimo ovako pojedinačno kao i do sad?

pege25
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by zelenko on čet 01 kol 2013, 15:22

Lakše bi se išlo pregovarati da nas recimo petorica imamo zajedničke silose i sušaru i da mi to skladištimo, pa da sad npr. imamo 1000t pšenice i tad ja lako mogu nekom ponuditi pa ako on meni ponudi dobru cijenu sa kojom bi se sva petorica složila ok vozi, ako ne idem drugom čovjeku i tako redom dok ne nađem nekog ko će platit kolko tražimo ili kolko bi nas zadovoljilo.

Al kako smo i prije prićali da bi to kod nas jako teško funkcioniralo zbog toga što bi se uvijek neko htio okoristit i zaradit malo više od ovog drugog i nebi to dugo funkcioniralo.

I tolko dugo dok budemo takvi lijepo će radit sa nama što hoće i zajebavat nas sa malim cijenama , al to nam je valjda suđeno da budemo glupi i da nas iskorištavaju...

zelenko
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by pege25 on čet 01 kol 2013, 15:45

Ma mislim da će se morati malo smiriti strasti i dobro razmisliti jer ovako samostalno ne bude niko od nas daleko dogurao ili?

pege25
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by zelenko on čet 01 kol 2013, 15:47

Naravno da neće, al svi kuže da smo nesložni i to koriste.

zelenko
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by pege25 on čet 30 sij 2014, 09:05

Evo čitam OVO i ne vjerujem sam sebi ...

Pa prvo se više da treba da se udružujemo i da okrupnjujemo posjede a sad ovdje se radi nešta drugo ..

Uzimamo zemlju velikom poduzeću koji dobro radi i dajemo OPG-u ..pa ko tu koga jebe ...pitam ja vas?

Slalno iz dana u dan nas bomardiraju i plaše vijestima kako sami ne možemo  preživjeti i onda bu ovakva vijest... scratch 

Uništavamo u ovom slučaju dobru i perspektivnu tvrtku radi opg-ovaca koji navodno nemaju perspektivu kao pojedinci  ...bar tako "stručnjaci" kažu.

pege25
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 03:51

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]