*****AGROforum*****
Poštovanje!

Drago nam je što ste odlučili postati član našeg foruma i želimo Vam ugodno druženje!



Pozzz!


Objekti za držanje muznih krava Dobrodosaoh

''Vaš *****AGROforum*****''





Join the forum, it's quick and easy

*****AGROforum*****
Poštovanje!

Drago nam je što ste odlučili postati član našeg foruma i želimo Vam ugodno druženje!



Pozzz!


Objekti za držanje muznih krava Dobrodosaoh

''Vaš *****AGROforum*****''



*****AGROforum*****
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Objekti za držanje muznih krava

5 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 sub 06 tra 2013, 06:19

Vamo pišimo kakve objekte posjedujete za držanje muznih krava
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 ned 12 sij 2014, 06:46

Evo pošto je ovako čisto ratarenje za mene predosadan i jeftin sport ..noćas i jutros sam došao na ideju da ženi otvorim farmu muznih krava i to najmoderniju ali s samo 20-25 kom.

Pa pitam znalce koliko bi taka jedna farma koštala ono cca ?

Hvala i mrtav ozbiljan sam ..moram nešto uraditi poludit ču ovako bez posla..
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky ned 12 sij 2014, 07:19

Čuj rođo sve zavisi šta i kako želiš, možeš uložiti milione (naravno ako ih imaš) a možeš to isto napraviti jednostavnije i za manje novaca ... bitno da znaš i da imaš viziju šta i kako želiš da to bude!
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 ned 12 sij 2014, 08:04

Pazi bez jebe plan mi je ići ovako ...da otvorim opg na ženu i da probam preko nje da otvorim tu farmu ..a da joj ja prodajem hranu ...znaći ne bih išao na puno krava 20-25 plafon ali bi voli da budu kvalitene muzne krave koje bih hranio kvalitenom hranom i da ta štala bude ono opremljena suvremeno .. 

E sad zemlje imam ..imam tablu od 25 ha u komadu gdje bi bila farma ..plan bi bio da ju svu ogradim pa bi krave malo bile i vani ..dobro to je ono početak i zamisao je takva da ja znaći proizvodim i prodajem hranu ženinoj farmi ..ono da smo u nekoj kompi ..e sad sve ovisi koliko bi to koštalo ..jedan dio bi probo riješiti kešom a nešto kreditom i nekim programima ko  žena poduzetnik početnik i te fore ... pa bi probali preko nekih eu fondova možda probati izvuči koju lovu i tako ...ono moram nešta ...poludit ču ovako neradeći ništa osječam se neiskorištenim ...e sad kolik će mi plan uspiti i koliko je to pametno ulaganje to je nešta drugo ..pa ja ču prodat jedan dio zemlje kombajn ovaj novi traktor i uložit te pare u krave ako treba samo da počenem raditi več nešta ...ovo me ubi a i iskreno nema se para od ovog ratarenja .
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky ned 12 sij 2014, 08:43

Čuj tu je puno nedoumica, veliš da želiš super dobre krave , pa onda koja pasmina, dali mlijeko,dali meso  ili kombinirano ... to teško možeš kupiti, to se dobije sa godinama, a i oko objekta je puno toga nepoznanica, odnosno hoćeš opremljenu, na koji način čišćenja,mužnje, hranidba dali automatizirana ili mehanički itd itd ...
Što se tiče EU sredstava to tek možeš dobiti ako je sve napravljeno po EU standardima i tek kad objekat bude potpuno završen sa uporabnom dozvolom
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 ned 12 sij 2014, 09:08

Ma pazi to se moram još malo raspitati ...da vidim od prilike koliko bi šta koštalo...ma pazi zamislio sam imati manje ali kvalitetna grla za proizvodnju mlijeka  ...ali vidim da veliš da je to teško naći ..objekat bi isto tako manji ali kvaliteniji ...mislim opremljeniji ..veli da ču se raspitati baš koliko koji objekat koliko košta ...pa da krenem u realizaciju ...ako ne to onda nešto moram ...ili tov ili krava tele ili kak se to več zove ...ogradim onih 25ha i nek pasu ..he
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky ned 12 sij 2014, 09:16

Čuj možeš ići i na kombinirano, mlijeko i tov, napraviš jednostavan objekat sa kosom pločom i izmuzištem, tu nisu ulozi veliki ak ose radi jednostavno ...  a može ići na tri zida i na  prednjoj strani nastrešnica, koja ujedno može biti skladište za bale a ljeti zaštita od sunca, čišćenje prednjim utovarivačem, pogotovo je to dobro ako imaš ispust van, tako da tu nema previše čišćenja ... objekat sa polovnim izmuzištem cca 500 000 - 600 000 kn i to mora biti cakum pakum. ali na to teško da bi povuko sredstva iu EU fondova.
Silos možeš graditi ali za početak i ne moraš, ali kad radiš silažu to mora biti temeljito (jelte da si naišo jesenas vidio bi uživo kako se to radi Very Happy).
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 ned 12 sij 2014, 09:24

Prodam steyr-a i eto mi farme ...a jd prodam i eto mi 5 krava he za početak dosta.


Ma šalu na stranu stvarno razmišljam da uletim u tako što ...oduvjek mi je to bila želja samo eto nikako da realiziram ...ali znaš ako ja to hoču to onda i bude.

 Znači da bi se za te pare dalo napraviti obijekat za 20 krava ?
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky ned 12 sij 2014, 09:26

Da, bez problema, na jednostavan sistem bez neki fiju briju nametnutih materijala ...
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by zelenko ned 12 sij 2014, 10:19

Evo ovako i bratić se nešto sprema radit staju za muzne krave i to modernu, znači tu di jesu neće moći dugo opstat jer su usred sela i sad smo bili kod par farmera i tako malo zazgovarali o farmama opremi i kolko to sve košta.
Bili smo u jednoj farmi stara je sad 3-4 godine, štala je sa 54 ležišta znači cjelo vrijeme u laktaciji oko 50 krava staja je na gnojnicu znaći samo tekuće, a tako je i bratić rekao da bi htio ništa na gnoj.
E sad taj kod kojeg smo bili htio je radit staju za 30-35 muznih krava, al mu nisu dali rekli su kao da je to neisplativo što ja osobno ne vjerujem i tako je onda pristao na 54, jer ga je staja za 35 i 50 ležišta koštala možda 15-20 tkn više.
Pošto je čovjek mlad išao je preko habora u kredit staja ga je stajala 2,9 mil kuna i dobio je 50 posto povrata i nakraju mu ispada da mora on platit 1,7 mil kn, al nije odmah išao radit silose i još mjesto za telce i junice tako da je to radio iz tog povrata i veli da se tu zajebao jer je povrat morao uložit, a da je sve odmah napravio dobio bi i za to vraćeno tih 50 %, al veli htio ušparat, al mu se nije isplatilo.
sad ima oko 1000 l mljeka mjesečno i ratu kredita od 15 tkn na 15 godina, veli da mu je odpočetka bilo žao što je uopće na bilo što pristao da gradi, al sad mu više nije, jer veli da se to uhodalo , a i cijena mljeka se malo povisila pa se lakše živi.
sad kad se bratić počne malo bavit više sa tim vidit ćemo što će bit on nebi isto više od 35 komada, al neznam oće li mu to proći, a i ako nije puno skuplje još 10 kom + nije neki problem, al tad ne treba šparat i sve napravit po ps-u i od prve da se dobije povrat.

E pege sad ako ti nije namjera radit nešto takvo moderno nemoj radit više od 20-25 komada i još bi ti preporučio da zaokružiš svoju proizvodnju, na naćin da proizvodiš svježi kravlji sir.
Jedan moj školski kolega sad ima oko 20 krava nije to moderno i ima svoju mini siranu di mjesečno proizvodi cca 2 t svježeg sira kojeg prodaje u pekare za kolače i bureke i veli da se pekari oće potuć za sir jer ima kvalitetu, a danas ima jako malo kvalitetnog sira na tržištu, veli da bi prodao sve da ima 3 put više, al to mu sad nije u interesu i računaj da za kilu dobije cca 2 ili više € i to ti je mjesečno 4 tis € za sad, a mogo bi i više, ja ove godine sijem kukuruz za silažu za njega jer veli da se on nema previše vremene bavit sa kukuruzom sad će samo zasijat na 60 % površina lucernu, a ovo što ostane jećam i možda malo kukuruza tek tolko, veli da mu je prioritet proizvodnja kvalitetnog sira kojeg jako jjko dobro proda.
Ako želiš mogu te spojit sa njim, možeš kod njega doći sve pogledati i razmislit o tome ja bi ti to preporućio.

uh ala sam svašta sad nasro, al nema veze nadam se da sam ti barem malo pomogao. Wink
zelenko
zelenko
Administrator
Administrator

Član od : 12.05.2013
Lokacija : Međimurje-Šenkovec

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky ned 12 sij 2014, 16:57

zelenko sve to stoji što si napisao.
Objekat za 35,50 ili 70 grla je jako mala razlika u cijeni,možda samo u izmuzištu jer za 70 ipak treba veće izmuzište.
Ali po meni u ovim uvjetiam to je prevelika investicija, znači objekat za 70 grla, (tu su odnosno dva objekta po 35 komada, dva silosa te ograđeno spremište za stajnjak) sa izmuzište lika kod mene u selu je koštalo (pušteno u pogon nedavno ) 5.200.000.00 kn, dok njegovog brata za 50 grla sa svim tim je izašlo 1.700.000.00 kn, stim da mu je brat onda za povrat PDV uložio u kopiju objekta i dobio objekat za 100 grla, a ta kopija ga je koštala bez izmuzišta 100 000 kn, ali ovo je rađeno prije 5-7 godina. Znači ogromna razlika u cijeni je a skoro pa isto imaju.

Po meni bi išao na jednostavni objekat cca 25 metara dužine i 7 širine sa tri zatvorena zida i četvrti otvoren (odnosno čelni zidovi bi imali ulaz za stroj za čišćenje stajnjaka) te na ovaj otvoreni pustio bi nadstrešnicu u koju mogu ići bale ili strojevi. Uz to izmuzište i ispust koji spominja pege, napraviti mjesto,lagunu za stajnjak i za početak to ne košta puno i da se isfinancirati bez velikog zaduživanja i raspordaje strojeva u rođinom slučaju. A ako propadne to sa kravama uvijek mu ostaje objekat kao garaža za strojeve ili još bolje kao skladište za žitarice.
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 pon 13 sij 2014, 07:04

Hvala vam dečki na ovim divnim i pošteni ...bolje reći nesebičnim informacijama ...iz svakog vašeg prijedloga sam pronašao nešto što bi moglo koristiti u mom danjem planu prelaska u kombiniranu proizvodnju ratar + stočar...ovako kao čisti ratar neču daleko doburati ...površine po zemljom nema šanse da proširujem sve je rasprodano ...a od ovih trenutnih površina od čistog ratarenja nemam sreće...tako da jednostavno nešta moram uraditi po tom pitanju ...

Tako da mislim da ova falky ideja nije loša za početak takav objekat bi mogao uz neki manji kredit i nešta vlastitih sredstava proći ...tu nije toliki rizik a za mene realno ima prođe ...e sad ako bi mogao izvuči neki kredit kao fol žene poduzetnik onda bi pravio on tip top farmu i išo baš kako veli rođo zeleni na finalni proizvod a to je kavlitetan sir ...znaći sve ovisi kako če ovo proći ..idem za koji dan u poduzetnički centar pa da vidim ...što i kako ...prvo moram vidjeti dali bi to, prošlo s otvaranjem opg-a na ženu ..pa ako to prođe onda vidjeti da joj uplatim neke pare prepišem nešta zemlje ili ču moći bez zemlje ..pa da joj ja budem strateški partner u proizvodnji hrane  Smile ...ako to riješim onda da vidim dali bi se u ovo jebeno doba moglo doći do kredita i uopće do ispune plana pošto ona nema kao početnik pojma o poslu ..tako da neduljim mora se to dobro razraditi ...jer ja da idem na sebe nemogu jer sam bio več par puta blokiran tako da teško da čudo kredita ..znači jedino ako na ženu budem mogao onda bi to bilo odlično a još bolje bi bilo kad bi mogao da ostvari ona takav kredit da pravim odmah suvremenu farmu tako da izvučem što više nepovratnih sredstava 

E sad me zanima kako bi bilo da otvorim još jedan opg tj da ga žene otvori sebi pa da pravim tu farmu na njeno ime  a da joj ja recimo pripremam i prodajem hranu što bi bilo zanimljivo ili?

Što vi mislite dali je to moguče ?

Da prvo to riješimo i da odmah kolike su šanse da žena ko početnik dobije toliki kredit ?
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky pon 13 sij 2014, 07:34

Prvenstveno malo sjedi na telefon i zovi, pa se ovako anonimno raspitaj o tome, šta kako i do koliko ide.
Dobiti neki manji poduzetnički kredit do 500 000 kn nebi trebao biti problem, prepiši tu tablu na ženu prije pokretanja procesa otvaranja OPG-a i traženja kredita, u slučaju da bude potrebe da nebudo za hipoteku dostatna ta tabla kao garancija onda i ti možeš uskočiti kao jamac.
Jedini koji bi mogo biti problem a to je (koliko je meni poznato po novom zakonu) da na istoj adresi može biti registriran samo jedan OPG, neznam dali postoji kakav limit vezano i za bračne partnere.
Raspitaj se prvo polako oko toga svega, ali prvenstveno telefonski iz razloga da te osobno ne zapamte, jer uvijek moraš imati mogućnost promjene načina potrage i realizacije, a uživo ljudi pamte podatke tko je šta tražio, i šta je imao ... promjene upadaju u oči.
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 pon 13 sij 2014, 07:50

Ovog se bojim da ne može više biti dva opg-a na jednoj adresi ...ako je to istina rastajem se od žene ...mada sam več čuo priče da žive jedni tako rastavljeni su zbog toga da mogu imati dva opg-a .

Znači eto već prvo sranje ..drugo sranje prepis zemlje na nju i to 25ha je bogami skup sport jel plača ona onda porez ..pa plača bez obzira što bi ja to radio darovnim ugovorom ili?

To me zanimalo dali mora taj opg imati baš zemlje da bi gradio farmu ..zato sam mislio da planski napravimo ugovor između nje i mene da joj ja prodajem svu potrebitu hranu ...na kraju krajeva žašto bi i morala imati zemlju svu zemlju pa može ona kupovati hranu od nekog...a od ove table od 25 ha odsiječem racimo 2 ha i prodam za izgradnju farme..

Joj sve polako što više razmišljam i gledam kako je ustvari teško doći do tih bezpovatnih sredstava i do uopće nekog kredita .....a sve je to tako lako i bilo bi dobro ...samo da imam para koliko poslovnih  ideja imam ...nije problem raditi ni zaraditi ..problem je u ovoj državi doći do početnih para .

Bemti a gledam neko opet ima para a nema volje za raditi i ulagati ..pu jebem ti sreću.

Sve se bojim da će ovo biti krvava borba ..ali neodustajem ja samo tako lako ..da sam tako razmišljao negativno 2004g kad sam počeo ozbiljno da se bavim sam s poljoprivredom ko sad što sam na tren počeo negativno da sam sebe vičem da je to nemoguće pege nebih imao ništa ovo što danas ima ...tako da polako ako ne bude išlo s kreditima iće s kešom polako,manje  ali sigurno ...jer ovako nebudem dugo .
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by zelenko pon 13 sij 2014, 08:29

Ma netreba se žurit nije to mala investicija i nisu mali novci u pitanju sve treba dobro razmislit.
zelenko
zelenko
Administrator
Administrator

Član od : 12.05.2013
Lokacija : Međimurje-Šenkovec

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky pon 13 sij 2014, 09:11

Raspitaj se dali može darovno, onda to nebude puno koštalo sam prepis, a tih 25 hektara bi bila olakšica ako je na njoj radi dobivanaj kredita za početni kapital. Hranu može kupovati od tebe. Cijepanje čestice će te koštati minimalno 5000-7000 kn stim da ti se susjedi sa sujednih čestica moraju složiti i potpisati da dozvoljavaju cijepanje čestice.
Što se tiče adrese, pa imaš ti plac preko puta, znači supruga prebaci svoje dokumente na tu drugu adresu,tj promjena prebivališta i riješio si problem.
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky uto 14 sij 2014, 08:31

Evo ovako nešta ti predlažem za početak, naravno bez monte, jer ova je moja sa montom na koju ide ogromna količina hrane...
2000 godine me koštala sve skupa 35 000 maraka.

[You must be registered and logged in to see this image.]
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 uto 14 sij 2014, 09:23

Koliko ti danas držiš krava ?

I budi iskren dali se to isplati danas raditi?
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky uto 14 sij 2014, 09:56

uvijek sam oko 20 krava jer mi je to kapacitet ...

zato obavezno hranim i sve što se oteli bilo muško ili žensko, znači tov do 550 + kg ...

isplati se to rođo, ali je rizik poslovanja puno veći nego kod ratarstva, a i sma znaš obaveze su nenormalne, nikad slobodnog vremena, jutro večer se mora hraniti,čisiti musti ... uz to i cjeloljetno spremanje hrane, u ratarstvu ako fula godina fulao si samo na prinosima, a stočar duplo fula jer ili mora kupovati hranu ili mora prodavati blago ... a kad se počme prodavati teško se ponovo vratiti na noge.
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 pet 17 sij 2014, 07:40

Evo zanimljivao nešto INVESTICIJSKO ULAGANJE U PODIZANJE STAJE ZA MLIJEČNE KRAVE

A ovo pogotovo  ako si početnik ...pa šta ti danas moš kupiti za 100000kn mehanizacije ...i koja je to poreme za 70000kn ????...jel to moguće ???

Kaže ulog u mehanizaciju 1000000kn 
Oprema  70000kn 

[You must be registered and logged in to see this image.]

  Dali ovo pije vode da se može napraviti farma za ovu cifru za 45 krava s naravno istima ...i dali je to točno da 1 krava vedi 10000kn?  Smile
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by zelenko pet 17 sij 2014, 08:06

Moje mišljenje da se za te pare ne može napravit farma nikako, a što se tiće krava ima koštaju sigurno te pare , junice čak i 12 tkn sad su cjene otišle gore.
zelenko
zelenko
Administrator
Administrator

Član od : 12.05.2013
Lokacija : Međimurje-Šenkovec

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky pet 17 sij 2014, 08:44

Ne pije vodu nikako, junice preko Vindije,Dukata i sličnih su cca 13-15000 kn, oprema kakvu oni preporučuju je cca 200 000 kn, objekat poduplaj po njihovim preporukama i uvjetima po kojim možeš tražiti bespovratna sredstva ... mehanizacija, sama mix prikolica košta skoro toliko a ako ideš uzimati sa vagom i ostalim onda je i skuplja, naravno bez traktora ... mislim da dalje nemoram niti obrazlagati
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 pet 17 sij 2014, 09:32

Vidi ovo za male pare  Cool 

Farma muznih krava: Ratkovac, 750 m2 (prodaja)
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by pege25 pet 17 sij 2014, 10:02

Evo jedne zanimljive vijesti ..kako te farme nađu kupca kojima se isplati ???

Zašto i koji su to problemi što mnogi propadaju danas ...evo i te vijesti 

U tjedan dana zbog nemogućnosti nastavka proizvodnje prodane tri farme sa stokom


Kako da se to nekom isplati i opstaje  a nekom ne i taj propada ???
pege25
pege25
Administrator
Administrator

Član od : 25.11.2011
Lokacija : Valpovo

https://agro.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by falky pet 17 sij 2014, 10:55

Jednostavno, nedostatak vlastite kvalitetne hrane, i previsoki veterinarski troškovi prouzročeni lošijom brigom oko stada ... a na to se doda još koji nepovoljan kredit i to je točka na "I"
falky
falky
Administrator
Administrator

Član od : 30.04.2013

[Vrh] Go down

Objekti za držanje muznih krava Empty Re: Objekti za držanje muznih krava

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.